מהי הפרעת קשב וריכוז

אם ילדכם זקוק למשקפי קריאה, הייתם מתעקשים שיקרא ללא המשקפיים?

סביר מאוד להניח שלא. מן הסתם הייתם דואגים לעשות לו את כל הבדיקות הנדרשות ולהתאים עבורו את משקפי הקריאה המתאימים לו באופן אישי.

אם כך, מדוע רבים מסרבים לגשת לאבחון קשב? מדוע רבים מתכחשים לעובדה שיתכן והם, או ילדיהם בעלי הפרעת קשב וריכוז? יתכן שזה המצב בגלל בעיה בהבנה שזו הפרעה נוירולוגית, בדרך כלל מולדת. יתכן וזה קורה בגלל בעיה בתפיסה החברתית והרצון לא להיות “מקוטלגים”. ואולי בשל ההתנגדות הנחרצת לטיפול תרופתי.

חשוב שנבין לעומק מהי אותה הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב היא בעצם תסמונת נוירולוגית, שבדרך כלל עוברת בתורשה. היא מתאפיינת בהסחות דעת, אימפולסיביות וחוסר מנוחה. התסמינים האלה בדרך כלל יופיעו כבר בגיל הילדות. עצמת התסמינים ושכיחותם גבוהים יותר בקרב בעלי הפרעת קשב וריכוז, בהשוואה לאלה הנמצאים באותה רמה התפתחותית ללא הפרעת קשב, ברמה כזו שהתסמינים פוגעים בתפקוד היומיומי.

בבדיקת PET שהיא סוג של סריקה ממוחשבת לבדיקת הפעילות המוחית, הודגמה פעילות מוחית נמוכה באונת המצח, בקרב בעלי הפרעת קשב. בנוסף, ניתן להבחין בסריקה הממוחשבת כי אצל הלוקים בהפרעת קשב יש אזורים קטנים יותר באונת המצח בהמיספרה הימנית.

כעת, כשאנחנו מבינים את מהותה ומקורה של הפרעת הקשב, חשוב שנבין למה היא גורמת בהתנהלות היום יומית, חשוב שנדע לאתר ולאבחן, ובמידת הצורך לטפל בהפרעה, לקבל כלים נכונים להתמודדות ולהתנהלות טובה יותר ותפקוד אופטימלי.

הנה חלק גדול מהסימפטומים של הפרעת קשב

  • קושי להתרכז ולהשאר ממוקדים – חוסר תשומת לב, מאבק תמידי להשלים משימות, מוסחות. לעיתים יש נטייה לשקוע במשימה ספציפית שהיא יותר מעניינת או מתגמלת, ואז להתעלם מדברים אחרים חשובים לא פחות.
  • חוסר ארגון – קושי בהתנהלות, בניהול זמן, איחורים, קושי במעברים ממשימה למשימה, קושי לסיים מטלות.
  • אימפולסיביות – נטייה לפעול לפני שחושבים, להגיב לפני ששוקלים תוצאות, קושי התנהגותי חברתי, נטייה להתמכרות.
  • היפראקטיביות – חוסר מנוחה, פעלתנות יתר, דברנות יתר, רצון להיות בעשייה מתמדת, תשוקה להתרגשות, נטייה לקחת סיכונים.

כמובן שלא חייבים להיות כל הסימפטומים יחד. אלה רק דוגמאות…

ככל שנקדים לאבחן ולאתר את ההפרעה כך ייטב.

עדיין חשוב להבין כי הפרעת קשב וריכוז אינה מופיעה רק אצל ילדים. ישנם מבוגרים רבים שמאובחנים עם הפרעת קשב ויש כאלה שסובלים מהפרעת קשב אך עדיין לא אובחנו. יש נטיה להתמקד יותר בילדים, בהקשר הזה, בעיקר בגלל התפקוד בבית הספר. אך חשוב להבין שהפרעת קשב אינה הפרעת לימודים.. היא משפיעה על תחומים שונים בחיים.

לכן, גם כמבוגרים חשוב לאבחן ולטפל!

לעיתים, עצם האבחנה מקלה על ההתנהלות וההבנה של האדם המבוגר כלפי עצמו. חשוב לציין – כיום, רואים כי בקרב מבוגרים עם הפרעת קשב יש יותר תאונות דרכים, גרושים, פיטורים. אלה בעצם חלק מ”תופעות הלואי” של אותם סימפטומים שציינו קודם.

מבדק הקשב המומלץ ביותר כיום הינו מבחן מוקסו MOXO . זהו מבדק ממוחשב הנותן תמונת מצב מקיפה ומדוייקת לגבי הקשב שלכם. המבדק מתייחס למדדי הקשב השונים (קשב, תזמון, אימפולסיביות, היפראקטיביות) ובודק את התפקוד תחת מסיחים חזותיים ושמיעתיים- כמו בחיים האמיתיים. לאחר ביצוע המבדק תקבלו דוח מקיף עם המלצות יישומיות עבורכם באופן אישי.

אם אתם עדיין מתלבטים, פנו אלינו להתייעצות חינם

כתובת

אלעד

טלפון

074-704-8558

מייל

info@merkazmuchanim.co.il

פייסבוק

מוכנים להצליח - ליאת בן משה